הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 


                                                                      האתר עולה בדפדפן: explorer /Microsoft Edge / 
        

דף הבית | תנאי רכישה | מאמרים | פורום | צור קשר

 
    אותיות הצלחה
נורמות התפתחות השפה
 
הדאגה, היא חלק בלתי נפרד מן ההורות. כולנו הורים מודאגים, כאמא, אני מאוד מבינה את ההורים, המביאים לטיפול ילד בן 3 כי הוא אינו אומר "ר", אך כקלינאית תקשורת אני מסבירה להם, שזה עדיין בגדר הנורמה והילד ילמד להגות צליל זה מאוחר יותר.

כדי להרגיע רוחות, חשבתי לנכון לספר בקצרה על נורמות התפתחות השפה עד גיל 6 בתוספת כמה המלצות כלליות להורים, אשר מעוניינים לסייע להתפתחות השפה של ילדיהם.

חשוב לזכור, שקצב התפתחות השפה אינדיבידואלי מילד לילד והוא תלוי באינטליגנציה, קישורים של הילד לשפה וכמובן, ברמת החשיפה לשפה.

0-12 חודשים: כבר בימיו הראשונים של חייו, מזהה התינוק את קול של אמו ומצליח ליצור איתה קשר עין. לקראת גיל 3 חודשים הוא כבר מבחין כשמדברים איתו בשמחה או בכעס ומגיב בהתאם. הרבה לפני הופעת הדיבור התינוק יוצר מעגלי תקשורת על-ידי הבעות פנים ומבטא בקשות ומצוקה על-ידי בכי.

כבר בשלבים אלה חשוב להתחיל לדבר עם התינוק, לתמלל במשפטים קצרים את כל את כל הפעילויות, שאתם עומדים לעשות עם התינוק (הולכים לאמבטיה, הולכים לטייל) לפרש את הבכי ותנועות של התינוק (אתה רעב. קר לך.), כמו כן חשוב לתמלל שמות החפצים, עליהם התינוק ממקד מבט.

לקראת גיל 4 חודשים- התינוק מתחיל משחק קולי – משמיע קולות, שהם לא בכי. לקולות האלה עדיין אין תפקיד תקשורתי, זה ניסיון שימוש באברי הגוי.

נסו להגיב לקולות האלה, לחקות אותם, זה יצחיק וישמח את התינוק והוא ילמד, שלקולות יש גם תפקיד תקשורתי.

לקראת גיל 7 חודשים- התינוק מתחיל להבין מילים ראשונות, אך עדיין אינו מבין משפטים. זה הזמן להתחיל ללמד אותו את שמות אברי הגוף, קולות החיות ולהמשיך לפרש ולתמלל את כל החפצים והסיטואציות המעניינים את התינוק ומתרחשים סביבו.
בגיל 6-9 חודשים - התינוק מתחיל להשמיע הברות המורכבות מהצלילים שהוא שומע בסביבה, ולקראת גיל 9 חודשים - משמיע הברות החוזרות על עצמן ומורכבות מצלילי השפה (בבב, מממ, פפפ).

לפי נורמות התפתחות השפה- לקראת גיל שנה התינוק מתחיל להשמיע 2-10 מילים ראשונות. הוא כבר מבין 10 -30 מילים הקשורות לסביבתו בקרובה.

מגיל 12 עד 18 חודשים- אוצר המילים של הפעוט עולה לכ-50 מילים. 50 מילים הם שלב חשוב מאוד בהתפתחות השפה. אחרי רכישתם מתחיל "המפץ הגדול" בהתפתחות השפה: בחצי שנה, שאחרי זה (בערך מגיל 18 עד 24 חודשים), אוצר המילים עולה מ-50 ל-300 עד 500 מילים והפעוט מתחיל לצרף את משפטיו הראשונים. פעמים רבות ההורים אומרים, שהפעוט לא משתמש במילים, כשהוא משמיע צירופים מסוג "עוד אם אם", "דובי פל(נפל)", "הנה בובה". כל הצירופים הללו הם משפטים מצויינים בגיל הזה. רוב אוצר המילים של הפעוט בגיל הזה הם שמות עצם ופעלים שכיחים. משחק המומלץ כבר בגיל הזה: "התחלה טובה"

ואם הדיבור מאחר?.. חשוב להתייחס לתקשורת שהפעוט יוצר, לבדוק אם הוא מצביע על החפצים ומשתמש בהבעות פנים ובקשר עין כדי לבטא בקשות. חשוב גם להתייחס להבנת השפה ולפעמים לבדוק שמיעה. כשאתם פונים אל קלינאיות תקשורת דרך הפורומים, אל תשכחו להתייחס למאפיינים אלה. משחק המומלץ לפטוח תקשורת ועידוד מילים ראשונות: "ניצני תקשורת"

לקראת גיל 2,5 שנים- מתחיל הפעוט להשתמש במילות יחס (לדוגמא, אומר "לאמא" כדי שהיא תרים אותו על הידיים ) ומילות שייכות (שלי, שלך). כבר בגיל הזה הפעוט משתמש בריבוי בשמות עצם ופעלים.

ההיגוי עדיין אינו מושלם- מופיעות השמטות והחלפות של צלילים והברות. אל דאגה, אתם מבינים אותו וזה עדיין בנורמה.

דברו איתו בגובה העיניים ולא מלמעלה, כדי שיוכל לראות את פיכם. דברו ברור ונכון, על תחקו דיבור תינוקי. השתמשו בהרחבות: אם הילד מצביע על הכלב ואומר הב הב, אימרו: "כן, זה כלב. כלב אומר הב הב. איזה כלב זה? כלב שחור. כלב גדול. אל תדברו בצורה מונוטונית, עשו הפסקות בין המשפטים.

לקראת גיל 3- אוצר המילים עולה לכ-900 מילים, בהם שמות עצם, שמות תואר, פעלים, מילות יחס (לדוגמא, הרבה, מעט טיפה, קצת), מילות שאלה (איפה?, מי?, מה? למה?) כינויי גוף (הוא, אתה, אנחנו...). הילד מתאים נטיית מלים לפי מין וכמות, אך עדיין לא למד- נטיית מילים, יוצאות מן הכלל (אומר ביצות במקום ביצים). כמו כן, הוא משתמש בפעלים בהווה ובעבר אך עדיין לא משתמש בזמן עתיד.

הילד מתחיל לבנות משפטים מורכבים (אני הולך לגן בגלל שאמא הולכת לעבודה.).

ההגוי מתחיל להיות ברור יותר, הילד כבר אינו משמיט הברות ברוב המילים (אך ממשיך להשמיט אותם במילים, בהן יש שני צלילים עיצורים ללא צליל תנועה בינם. לדוגמא, במילה "שפתיים" יכול להשמיט "ש" או "פ"). לפי נורמות התפתחות השפה רוב הילדים עדיין לא למדו להגות את צלילי השורקות ("ש","ס", "צ", "ז"), "ר" ו-"ל". אל דאגה, זה יגיע, לא מומלץ לתקן שורקות לפני גיל 5.

מגיל 3 עד 6 אוצר המילים עולה מ-900 ל- 8000-16000 מילים. כדי לשמור בזכרון כל כך הרבה מילים ולשלוף אותן בקלות, המוח זקוק לסדר ולהפשטה. הילד מתחיל לעשות הכללות לפי קריטריונים שונים- הוא ממיין את המילים לקטגוריות ולומד את שמות הקטגוריות (כלי אוכל, כלי תחבורה, בגדים....)(משחקים המומלצים לטיפול בנושא: עוברים דירה, כוכבי שפה, משבצות שפה), לפי תפקידם במשפט (שם עצם, שם תואר, שם פועל), לפי שייכות לאותו שורש (עובד, עבודה). אוצר המילים של הילד מכיל מילים ספציפיות (לדוגמא, "לנעול" במקום "לשים /ללבוש נעלים"), מושגי מרחב (לפני, מאחורי, מסביב.....)(משחקים המומלצים לטיפול בנושא: אנציקלופדיה למושגיםקלפי הקוסם). אוצר המילים מאפשר לילד לדבר בנושאים מופשטים.

הילד רוכש הטיות פועל גם בעתיד, הוא לומד צורות תחביריות יוצאות מן הכלל ומתאים אותן לפעלים ולשמות תואר (ארמון גבוה – ארמונות גבוהים).  המשחק המומלץ לטיפול בנושא : חלונות שפה

ילדים בני 4- בונים משפטים מורכבים ומחוברים ומשתמשים בהם כדי לספר שרשרת אירועים (או סיפור רצף). לקראת גיל 5 הסיפור מתחיל להיות מאורגן, הילדים מתחילים להשתמש במילות קישור (פעם, ואז, אחר-כך, בסוף), לספר את הסיפור בזמן אחיד, להשתמש נכון בתיאור דמויות ובכינויי גוף (דוגמא של שימוש לא נכון: "ילד וכלב הלכו לטייל והוא קפץ"). המשחק המומלץ: "הכל בסדר"

בגיל 4-6- צפוי שיפור במודעות הפונולוגית. כדי לרכוש קריאה, הילד צריך להבין את הרכב המילה (חריזה, הברה פותחת, צליל פותח, צליל סוגר ועוד). משחק מומלץ: צלילים וחלליות .

לקראת גיל 5-6- הילד אמור להשתמש בהגוי תקין ולהגות את כל הצלילים.

כעת, כשנורמות התפתחות השפה התקינה מול עיננו, אנו יודעים למה לצפות בכל גיל, לעודד ולשפר את התפתחות השפה עם התערבות, תגובות מתאימות ומשחקים מומלצים המתאימים לכל שלב התפתחותי.

 

 

 

 
עדכונים ומבצעים

 

דואר אלקטרוני: yeledpele@hotmail.com טל: 03-9582250, פקס: 03-9582889 נייד: 050-5914716, 052-6093881
*כל המשחקים פותחו על-ידי קלינאית תקשורת ולוקחים בחשבון צרכים מיוחדים של ילדים לקויי שפה
טואול - בניית אתרים